28 sierpnia, 2012

Czy warto zdawać FCE

FCE (First Certificate in English) to jeden z najpopularniejszych egzaminów potwierdzających znajomość angielskiego na świecie, a na pewno najpopularniejszy w Polsce. To pierwszy poważny dokument językowy, który respektują niektóre uczelnie, instytucje oraz pracodawcy. Spośród ponad 1,2 miliona osób, które podchodzą co roku do wszystkich egzaminów organizowanych przez Cambridge ESOL, kandydaci do FCE to największa grupa. Czy warto zdawać FCE?

Moje doświadczenia jako uczeń

Nie mam FCE. W liceum postanowiłem zdawać od razu kolejny egzamin na skali trudności – CAE (Certificate in Advanced English), który jest o jeden szczebel niżej od korony systemu egzaminacyjnego Cambridge – CPE (Certificate of Proficiency in English).

Dlaczego nie FCE? Powodem była kombinacja ambicji oraz braku pieniędzy. Po pierwsze chciałem osiągnąć jak najwięcej, jak najszybciej. Uczyłem się bardzo intensywnie i zanim się zorientowałem, jak rozpędzona lokomotywa minąłem stację z napisem FCE. CAE dawał większy prestiż, był wyżej na skali trudności, mniej osób mogło się nim pochwalić. Po drugie zapłaciłem za egzamin z własnej niezbyt głębokiej kieszeni nastolatka (podobnie jak za materiały przygotowujące), więc chciałem przeskoczyć jeden szczebel i w ten sposób osiągnąć większy zwrot z inwestycji.

Moje doświadczenia jako nauczyciel angielskiego

Dlaczego moi kursanci chcą zdawać FCE? Dlaczego zapisują się do tzw. grup egzaminacyjnych? Czasami jest to po prostu naturalna kontynuacja ich edukacji, czasami są pod presją własnych rodziców – te dwie motywacje nie należą do najskuteczniejszych i wiem, że często prowadzą do zniechęcenia oraz porażki na samym egzaminie FCE.

Inne powody podchodzenia do egzaminu FCE to:

  • wymagania w szkole lub na uczelni,
  • wymagania związane z karierą zawodową,
  • chęć formalnego potwierdzenia swoich umiejętności,
  • chęć zamknięcia etapu swojej edukacji formalnym egzaminem,
  • prywatne ambicje

Czy warto zdawać FCE?

Mam cztery argumenty na tak oraz dwa argumenty na nie.

TAK: Warto zdać FCE, bo jest to ogólnie rozpoznawalny punkt orientacyjny dla nas oraz dla instytucji, które wymagają potwierdzenia znajomości angielskiego. Łatwo wpisać w CV średnią lub dobrą znajomość angielskiego, tylko co to w praktyce oznacza? Egzamin FCE to jasny sygnał – jest to pierwszy poważny certyfikat potwierdzający konkretne umiejętności.

TAK: Warto mieć FCE, bo potwierdza on kilka różnych umiejętności związanych z językiem. To ważne, bo często ludziom wydaje się, że tzw. „dogadanie się” to już znajomość języka. Dogadanie się czy zrozumienie kogoś to już coś, ale FCE bada aż pięć różnych umiejętności – pisanie, mówienie, słuchanie, czytanie oraz gramatykę. To dowód na to, że nasze angielski nie jest szczątkowy.

TAK: Certyfikat FCE jest uznawany przez wiele instytucji, np. szkół, uczelni, pracodawców jako potwierdzenie znajomości języka na minimalnym koniecznym poziomie, żeby rozpocząć w nich edukację lub pracę. Zwalnia też z niektórych egzaminów i innych formalności.

TAK:
Warto zdać FCE i każdy inny poważny egzamin. Jest to wyzwanie oraz osiągnięcie. Szczególnie dla nastolatków egzaminy wszelkiego rodzaju to okazja do sprawdzenia się oraz odniesienia sukcesu. To naprawdę dodaje skrzydeł. Warto traktować tego typu egzaminy jako punkty orientacyjne na dłuższej drodze, jako swego rodzaju stepping stones.

NIE: Nie warto zdawać FCE. To najniższy poważny certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego – rzadko kiedy robi wrażenie. Jeśli czujemy się na siłach warto od razu przeskoczyć wyżej, np. CAE lub CPE, a jeśli mamy nastawienie biznesowe podejść do egzaminu BEC lub BULATS. To dużo bardziej prestiżowe kwalifikacje.

NIE: Certyfikaty FCE tracą powoli swój prestiż. Dzieje się tak między innymi dlatego, że poziom znajomości angielskiego się podnosi. Drugi powód to dość konserwatywna struktura egzaminu, która nie do końca nadąża za zmianami sposobu życia oraz uczenia się. Inne systemy certyfikowania, np. internetowe, radzą sobie ze zmianami dużo lepiej.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}