7 listopada, 2012

Wielu moich kursantów i studentów ma dwa powtarzające się problemy, które na dodatek są ze sobą powiązane. Często słyszę, że nie rozumieją jakiegoś pojęcia w angielskim (może tu chodzić o słownictwo, gramatykę czy sposób użycia). Po drugie, nawet jeśli wytłumaczę im to na zajęciach krok po kroku i sprawdzę zrozumienie, na kolejnych zajęciach albo tego nie pamiętają, albo są bardzo niepewni swojej wiedzy.

Czy da się coś na to poradzić? Mówię tu oczywiście o jakiejś technice, która pozwoli uczniom lepiej zrozumieć i zapamiętać różne zagadnienia, nie tylko czysto językowe? Przeczytaj, jak uczyć się lepiej i zapamiętać więcej dzięki technice Feynmana?

Technika Feynmana

Richard Feynman to amerykański fizyk, który miał swój olbrzymi udział w rozkwicie tej dziedziny nauki w dwudziestym wieku. To jeden z najważniejszych naukowców ubiegłego wieku, jego zainteresowania wybiegały daleko poza obszar fizyki. Jego metoda uczenia się o nowych zjawiskach może pomóc nam w nauce języka angielskiego i każdej innej umiejętności, która wymaga zrozumienia pojęć.

Jak uczyć się lepiej i zapamiętać więcej - technika Feynmana

Jak uczyć się lepiej i zapamiętać więcej – technika Feynmana / credit: h.koppdelaney cc

Na czym polega?

Na początek musimy jasno zdefiniować nasz problem – powiedzmy, że jest to słownictwo związane z pracą. Chcemy je powtórzyć przed kartkówką lub żeby utrwalić materiał dla siebie. Tak właśnie zatytułujmy nasze notatki w zeszycie lub pliku tekstowym na komputerze (np. work – revision albo vocabulary of work).

Teraz bez używania jakichkolwiek pomocy czy zaglądania do podręcznika, postarajmy się uporządkować to, co pamiętamy rozbijając temat na logiczne części. Wiele zależy od naszej inwencji oraz tego, co już wiemy, ale można słownictwo związane z pracą podzielić na takie kategorie – ludzie, czynności, miejsca, problemy, sukcesy.

Każda z tych kategorii ma swoje angielskie słówka oraz wyrażenia, które w pierwszej chwili chcemy sobie przypomnieć i zapisać. Im więcej, tym lepiej. Szukajmy w głowie tego, czego się już nauczyliśmy, ale też wymyślajmy inne scenariusze związane z pracą, o których moglibyśmy mówić po angielsku.

Wiele słówek i zwrotów to będzie przypomnienie (np. an employee, a boss, to look for a job, a coffee break, to meet a deadline), ale niewykluczone, że w naszej głowie natkniemy się też na coś, czego nie znamy. Powiedzmy, że podczas takiej powtórki zdajemy sobie sprawę, że nie wiemy, jak powiedzieć „Zostałem zwolniony” albo „Zwolniłem się” po angielsku (to dwa różne wyrażenia). To dobra okazja, żeby znaleźć to w słowniku lub gdzieś indziej.

A więc technika Feynmana to dwie rzeczy – metoda powtarzania i porządkowania wiedzy oraz wyszukiwania w niej luk.

Najlepiej podczas takiej sesji nie tylko zapisywać słówka w kolumnach czy jako mapy mózgu. Warto pokusić się o więcej – można przykład użycia jakiejś części naszego słownictwa, może na sam koniec krótki tekst opisujący własną lub wymyśloną pracę (można to zrobić na blogu). Chodzi o to, żeby zrobić z materiałem coś sensownego i konkretnego.

Z techniką Feynmana każdy temat jest prosty

Metody Feynmana można użyć w każdej dziedzinie wiedzy. Nie muszą to być nawet bardzo duże problemy czy zagadnienia. Zamiast powtórki całego słownictwa z dziedziny praca, możemy użyć tej techniki do błyskawicznego powtórzenia równicy między słówkami work oraz job. A różnica jest gigantyczna. Każdy nawet najmniejszy problem da się w ten sposób rozbroić.

Najważniejsze, żeby wytłumaczyć go sobie w najprostszy możliwy sposób. Tak jakbyśmy chcieli wytłumaczyć go komuś innemu. W prostych słowach i bardzo treściwie. Bez owijania w bawełnę, bez zaciemniania sprawy. Da się to zrobić z najbardziej skomplikowanymi pojęciami fizyki (na pewnym poziomie ogólności), więc dlaczego nie miałoby to być możliwe z czasem past simple czy czymś podobnym?

Dlaczego technika Feynmana pomaga uczyć się lepiej?

1. porządkuje naszą wiedzę,

2. utrwala naszą wiedzę,

3. pomaga szybko znaleźć luki w naszych umiejętnościach i je wypełnić,

4. pomaga zapamiętać materiał na dłużej dzięki zorganizowanemu, sensownemu wysiłkowi,

5. największy nacisk kładzie na prostotę.

Przeczytaj też o technice Pomodoro oraz innych technikach skutecznego uczenia się języków obcych.

About the author 

planetaangielskiego

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}