21 maja, 2015

krok po kroku jak zacząć mówić po angielsku

Autorem tego artykułu jest Marcin ze Sprachcaffe.

1.Spraw żeby nauka była przyjemnością i rozrywką

Szukaj materiałów do nauki, z których korzystanie sprawi Ci przyjemność. Oprócz podręczników, w których znajduje się wiadomości będące filarem nauki języka, powinieneś korzystać z innych urozmaiconych źródeł. Aplikacje na telefon, gry językowe, oglądanie angielskojęzycznych filmów, czytanie książek, czytanie czasopism o tematyce, która Cię interesuje [nawet z magazynów plotkarskich (!) można wiele się nauczyć, co więcej są one intuicyjne i wielu słów i zwrotów można domyślić się z kontekstu], czytanie przepisów kulinarnych, blogów językowych, oglądanie vlogów, tłumaczenie tekstów piosenek, wypowiadanie się na forach – wszystko co sprawi, że nauka będzie urozmaicona i połączona z Twoimi zainteresowaniami. Ważne żeby nauka stapiała się z naszym życiem i nie była dla nas nużącą, czasochłonną czynnością, a raczej sprawiała nam przyjemność i dostarczała rozrywki. Rób to, co zawsze – ale w języku angielskim!

okładka magazynu English Matters do nauki angielskiego, wyd. Colorfulmedia
Fot: English Magazine

 

2. Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj…

Nawet najbardziej ciekawe metody nauki nie zastąpią nam konwersacji z innym człowiekiem. Nawet, jeśli jesteśmy mistrzami gramatyki, słownictwa i wymowy – nie ma lepszej nauki niż weryfikacja powyższych podczas prawdziwej rozmowy. Warto zatem zapisać się na konwersacje, lekcje angielskiego, aby otrzymywać na bieżąco informacje zwrotne na temat naszych wypowiedzi i być poprawianym po popełnieniu ewentualnych błędów. Na błędach powinniśmy się uczyć, ale ich nie powtarzać!

3. Rozmawiaj z native speakerami

Kolejnym poziomem wtajemniczenia w umiejętności posługiwania się językiem jest rozmowa, ale tym razem koniecznie z native speakerem. Nawet najlepszy nauczyciel z perfekcyjnym akcentem nie zastąpi rozmowy z native speakerem, który być może nie będzie posługiwał się aż tak poprawnym, perfekcyjnym i wyuczonym językiem, ale za to takim, którym posługuje się na co dzień. A przecież to w nauce języka jest najważniejsze – potrafić dogadać się z osobami, dla których język angielski jest językiem, którego używają naturalnie. Przecież nawet my, na co dzień nie posługujemy się w 100% poprawną polszczyzną, [choć powinniśmy] którą znaleźć można w podręcznikach. Język ewoluuje, w życiu codziennym używamy wielu wyrażeń potocznych, a przyjętych do języka, idiomów, skrótów, slangu i innych charakterystycznych wyrażeń, których nie znajdziemy w podręcznikach.

Jak mówić jak Native? Zobacz video!

4. Poznaj język w jego naturalnym środowisku

Wyjedź za granicę do kraju, w którym używa się języka angielskiego. W każdym kraju, a nawet regionie angielski może brzmieć inaczej. Żeby dobrze mówić i rozumieć język warto spotkać się z żywym językiem, rozmawiać z osobami o różnych akcentach, dialektach a nawet sposobie mówienia. Na początku zderzenie z prawdziwym językiem może być trudne, ale niewątpliwie jest to najlepsza metoda na jego opanowanie. Najlepiej wypuścić się na głęboką wodę – wyjechać samemu tzn. bez znajomych, którzy mówią w naszym rodzimym języku. Jednocześnie warto mieć też wsparcie nauczycieli i osób, które nadal będą nas uczyć i rozwiewać ewentualne wątpliwości, które napotka się w życiu codziennym. Ważne jest żeby wybrać szkołę, której jakość nauczania potwierdzona jest certyfikatem np. British Council. Przebywając za granicą należy próbować swoich sił w komunikowaniu się z otoczeniem – chodzić na codzienne zakupy, chodzić na kawę do kawiarni, pytać o ceny, zagadywać ludzi z pytaniem o drogę polecane miejsca i omijać sklepy samoobsługowe itp. Idealnym rozwiązaniem jest wyjazd na kurs lub obóz językowy za granicą – warto zwrócić uwagę, żeby był to wyjazd samodzielny, do szkół bez polskich opiekunów i zorganizowanych grup z Polski. Nauka języka za granicą to sposób na udany i mądrze wykorzystany urlop lub wakacyjny wyjazd dla młodzieży.

 międzynarodowa młodzież odpoczywająca nad basenem Sprachcaffe na Malcie po kursie językowym

Fot: Nauka angielskiego nad basenem, Sprachcaffe, Malta 2015

Poznaj obozy językowe za granicą dla młodzieży.

5. Nie bój się popełniać błędów

Jeśli chodzi o naukę języka to na popełnianiu błędów niewiele się nauczymy, dlatego warto jeśli ktoś czuwa nad nasza poprawnością językową i chroni nas przed ich powtarzaniem. Z drugiej strony jednak nie możemy się blokować przed rozmowami z obawy o popełnienie błędu czy też niezrozumienie rozmówcy. Zawsze lepiej mówić, popełniać błędy i być poprawianym niż nie mówić w ogóle. Przełamaniu bariery językowej sprzyjają wyjazdy językowe, na których każdy znajduje się z tego samego powodu – chce nauczyć się języka i każdy mniejsze lub większe błędy popełnia. Na początkowym etapie nauki najważniejsza jest komunikacja! Do poprawności językowej należy dążyć i udoskonalać swoje umiejętności w tej kwestii jednak najpierw trzeba zacząć mówić!

Na portalu BBC można zobaczyć jakich częstych błędów językowych nie popełniać.

logo organizatora wyjazdów językowych Sprachcaffe

About the author 

planetaangielskiego

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>