Archive

Monthly Archives: Maj 2015

5 kroków, które musisz wykonać, żeby zacząć mówić po angielsku

Autorem tego artykułu jest Marcin ze Sprachcaffe.

1.Spraw żeby nauka była przyjemnością i rozrywką

Szukaj materiałów do nauki, z których korzystanie sprawi Ci przyjemność. Oprócz podręczników, w których znajduje się wiadomości będące filarem nauki języka, powinieneś korzystać z innych urozmaiconych źródeł. Aplikacje na telefon, gry językowe, oglądanie angielskojęzycznych filmów, czytanie książek, czytanie czasopism o tematyce, która Cię interesuje [nawet z magazynów plotkarskich (!) można wiele się nauczyć, co więcej są one intuicyjne i wielu słów i zwrotów można domyślić się z kontekstu], czytanie przepisów kulinarnych, blogów językowych, oglądanie vlogów, tłumaczenie tekstów piosenek, wypowiadanie się na forach – wszystko co sprawi, że nauka będzie urozmaicona i połączona z Twoimi zainteresowaniami. Ważne żeby nauka stapiała się z naszym życiem i nie była dla nas nużącą, czasochłonną czynnością, a raczej sprawiała nam przyjemność i dostarczała rozrywki. Rób to, co zawsze – ale w języku angielskim!

okładka magazynu English Matters do nauki angielskiego, wyd. Colorfulmedia
Fot: English Magazine

 

2. Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj…

Nawet najbardziej ciekawe metody nauki nie zastąpią nam konwersacji z innym człowiekiem. Nawet, jeśli jesteśmy mistrzami gramatyki, słownictwa i wymowy – nie ma lepszej nauki niż weryfikacja powyższych podczas prawdziwej rozmowy. Warto zatem zapisać się na konwersacje, lekcje angielskiego, aby otrzymywać na bieżąco informacje zwrotne na temat naszych wypowiedzi i być poprawianym po popełnieniu ewentualnych błędów. Na błędach powinniśmy się uczyć, ale ich nie powtarzać!

3. Rozmawiaj z native speakerami

Kolejnym poziomem wtajemniczenia w umiejętności posługiwania się językiem jest rozmowa, ale tym razem koniecznie z native speakerem. Nawet najlepszy nauczyciel z perfekcyjnym akcentem nie zastąpi rozmowy z native speakerem, który być może nie będzie posługiwał się aż tak poprawnym, perfekcyjnym i wyuczonym językiem, ale za to takim, którym posługuje się na co dzień. A przecież to w nauce języka jest najważniejsze – potrafić dogadać się z osobami, dla których język angielski jest językiem, którego używają naturalnie. Przecież nawet my, na co dzień nie posługujemy się w 100% poprawną polszczyzną, [choć powinniśmy] którą znaleźć można w podręcznikach. Język ewoluuje, w życiu codziennym używamy wielu wyrażeń potocznych, a przyjętych do języka, idiomów, skrótów, slangu i innych charakterystycznych wyrażeń, których nie znajdziemy w podręcznikach.

Jak mówić jak Native? Zobacz video!

4. Poznaj język w jego naturalnym środowisku

Wyjedź za granicę do kraju, w którym używa się języka angielskiego. W każdym kraju, a nawet regionie angielski może brzmieć inaczej. Żeby dobrze mówić i rozumieć język warto spotkać się z żywym językiem, rozmawiać z osobami o różnych akcentach, dialektach a nawet sposobie mówienia. Na początku zderzenie z prawdziwym językiem może być trudne, ale niewątpliwie jest to najlepsza metoda na jego opanowanie. Najlepiej wypuścić się na głęboką wodę – wyjechać samemu tzn. bez znajomych, którzy mówią w naszym rodzimym języku. Jednocześnie warto mieć też wsparcie nauczycieli i osób, które nadal będą nas uczyć i rozwiewać ewentualne wątpliwości, które napotka się w życiu codziennym. Ważne jest żeby wybrać szkołę, której jakość nauczania potwierdzona jest certyfikatem np. British Council. Przebywając za granicą należy próbować swoich sił w komunikowaniu się z otoczeniem – chodzić na codzienne zakupy, chodzić na kawę do kawiarni, pytać o ceny, zagadywać ludzi z pytaniem o drogę polecane miejsca i omijać sklepy samoobsługowe itp. Idealnym rozwiązaniem jest wyjazd na kurs lub obóz językowy za granicą – warto zwrócić uwagę, żeby był to wyjazd samodzielny, do szkół bez polskich opiekunów i zorganizowanych grup z Polski. Nauka języka za granicą to sposób na udany i mądrze wykorzystany urlop lub wakacyjny wyjazd dla młodzieży.

 międzynarodowa młodzież odpoczywająca nad basenem Sprachcaffe na Malcie po kursie językowym

Fot: Nauka angielskiego nad basenem, Sprachcaffe, Malta 2015

Poznaj obozy językowe za granicą dla młodzieży.

5. Nie bój się popełniać błędów

Jeśli chodzi o naukę języka to na popełnianiu błędów niewiele się nauczymy, dlatego warto jeśli ktoś czuwa nad nasza poprawnością językową i chroni nas przed ich powtarzaniem. Z drugiej strony jednak nie możemy się blokować przed rozmowami z obawy o popełnienie błędu czy też niezrozumienie rozmówcy. Zawsze lepiej mówić, popełniać błędy i być poprawianym niż nie mówić w ogóle. Przełamaniu bariery językowej sprzyjają wyjazdy językowe, na których każdy znajduje się z tego samego powodu – chce nauczyć się języka i każdy mniejsze lub większe błędy popełnia. Na początkowym etapie nauki najważniejsza jest komunikacja! Do poprawności językowej należy dążyć i udoskonalać swoje umiejętności w tej kwestii jednak najpierw trzeba zacząć mówić!

Na portalu BBC można zobaczyć jakich częstych błędów językowych nie popełniać.

logo organizatora wyjazdów językowych Sprachcaffe

15 najciekawszych aplikacji mobilnych do nauki języków obcych

Nauka języka z aplikacjami mobilnymi może być nie tylko efektywna ale i przyjemna. Podobnie jak ze stronami internetowymi dedykowanymi nauce języka angielskiego. Większość zadań jakie oferuje nam aplikacja rozłożonych jest w czasie, tempo ich wykonania zależy wyłącznie od użytkownika. To użytkownik decyduje kiedy, gdzie i ile zadań wykona zaliczając kolejny poziom, etap kursu online, bądź też powtarzając kolejny raz tę samą partię materiału. Formuła aplikacji mobilnych jest bardzo różnorodna. Na rynku dostępne są aplikacje stricte edukacyjne i te, które pośrednio uczą języków, jednak służą jeszcze czemuś.

Artykuł oraz lista aplikacji zostały stworzone przez specjalistów z portalu z e-korepetycjami, firmy Preply. Portal pomocny jest m.in. w nauce języka angielskiego przez Skype.

Lista 15 najciekawszych aplikacji

1

Ciekawą aplikacją na telefon jest Duolingo. Darmowa aplikacja działa zarówno na iOS jak i Androidzie. Czytelna i przejrzysta szata graficzna, łatwa obsługa oraz różnorodność testów sprawdzających wpływają na popularność aplikacji pośród użytkowników. Jest to aplikacja wielojęzyczna co jest jej największym atutem, bowiem uczy angielskiego, hiszpańskiego niemieckiego. Wielość wersji aplikacji przemawia za jej kompleksowością.

2

Dość typową, jednak niezmiernie użyteczna aplikacją są Fiszki. Dzięki możliwości komponowania własnych list słówek i organizowania powtórek można w łatwy i przyjemny sposób wzbogacić słownictwo bez potrzeby ślęczenia nad słownikiem czy podręcznikiem.

3

Mimo iż wiele osób nie uważa Google Translate za odrębną aplikację do nauki a podstawowe narzędzie internetowe, to jest to również aplikacja na telefon. Translator pozwala tłumaczyć ale i poznawać znaczenie zwrotów, słów, doskonalić swoje rozumienie, pisownię. Prosta obsługa, bezpłatność oraz szeroki zasób haseł jakie translator tłumaczy to podstawowe zalety aplikacji. Bez wątpienia jest to podręczne narzędzie, jednak doskonale zdaje egzamin w podróży, w pracy, wszędzie tam gdzie na szybko jest nam potrzebne tłumaczenie.

4

Popularną aplikacją edukacyjną na Androida jak i iOS’a jest Babbel. To aplikacja obsługująca aż trzynaście języków. Oferuje ona interaktywny kurs językowy na wielu poziomach zaawansowania. Przyjemne ćwiczenia, jakie można wykonywać w dowolnym tempie pozwala na elastyczność względem potrzeb użytkownika.

5

Bardzo ciekawą w swej konstrukcji aplikacją jest MindSnacks. Dzięki różnorodności języków można skorzystać z aplikacji w wielu wersjach językowych. Mimo iż jest to płatna aplikacja to użytkowników jej nie brakuje. Nauka w MindSnacks to pokonywanie kolejnych etapów gry językowej poprzez rozwiązywanie zadań i łamigłówek, układanek i zmagania w słówka z telefonem/tabletem.

6

Popularną na całym świecie aplikacją do nauki angielskiego jest MyWorldBook. Aplikacja składa się z 3 etapów: learn, practice i review. W zależności od preferencji mózgu znaczenie słówka można odczytać, przesłuchać jak też zobaczyć. Uporządkowanie słówek w kategorie tematyczne pozwala na wybór określonego słownictwa do nauki. Aplikacja jest odpłatna, aczkolwiek jest to odpłatność symboliczna jak za wartość jaką zapewnia formuła edukacyjna flashcards.

7

Jeśli szukasz aplikacji rozwijającej umiejętności posługiwania się gramatyką w języku angielskim warto zainwestować w Grammar Practice English 1 i 2. dzięki zadaniom jakie serwuje nam aplikacja nauczymy się poprawnej budowy zdań. Ograniczeniem dla aplikacji jest kompatybilność wyłącznie z Androidem.

8

Jedną z aplikacji oferujących naukę przez zabawę jest Second Word Challenge. To szereg quizów tematycznych, które ćwiczą refleks, spostrzegawczość jak również przyswajanie wiedzy. W minutę użytkownik musi odpowiedzieć na piętnaście pytań dotyczących życie codziennego, podstawowych zagadnień. Wadą aplikacji jest dostępność jedynie na system iOS.

9

W formie zabawy uczyć się można języków na różnych poziomach trudności poprzez aplikację mobilną Palabras Cruzadas. Aplikacja generuje szereg krzyżówek językowych, dzięki którym ćwiczymy słownictwo i nie tylko. To atrakcyjny sposób spędzania czasu z nuta edukacji w tle.

10

Interesująca aplikacją mobilną do nauki języka jest AnyMemoFree. Jej wyjątkowość polega na rozpoznawaniu słabych punktów użytkownika. Na podstawie wykonania szeregu testów i powtórek słownictwa aplikacja tworzy stosowny algorytm, dzięki któremu skłania użytkownika do ćwiczeń i powtórki jedynie materiału dotąd nieopanowanego sukcesywnie rozszerzając słownictwo i złożoność zadań pod kątem zaawansowania materiału.

11

Aplikacją o dobrej reputacji wśród internautów jest Memrise. Anglojęzyczna aplikacja wymusza na użytkowniku poznanie znaczeń wydawanych komend i komunikatów. Oferuje kursy językowe online dla angielskiego i francuskiego. Ciekawostką jest możliwość rywalizacji z innymi użytkownikami Memrise wynikami testów sprawdzających opanowanie materiału w czasie. Dzięki temu, iż kursy się pobiera a nie realizuje online z aplikacji można korzystać również w miejscach bez dostępu do sieci.

12

Ucząc się angielskiego warto sięgnąć po Rocket Languages. Aplikacja ta skupia swą uwagę na konwersacji i umiejętności wypowiedzi. Poza testami i licznymi ćwiczeniami audio aplikacja pozwala na monitorowanie swoich postępów i analizę popełnianych błędów. Atutem aplikacji jest darmowy dostęp do jej zasobów.

13

Nietypową aplikacją do nauki języka jest LearnEnglish Elementary Podcasts. Aż trzy serie scenek i testów sprawdzających rozumienie kontekstowe oraz dosłowne pozwala na podszkolenie języka w stopniu znacznym. Korzystanie z aplikacji i jej walory edukacyjne polegają na tym, iż użytkownik odsłuchuje scenę, sytuację a następnie zadawane są mu pytania tyczące się wcześniej odsłuchanej sceny.

14

Polską aplikacją służącą nauce języków jest LingLing. Aplikacja uczy angielskiego, hiszpańskiego oraz tajskiego i jest w pełni darmowa. Różne stopnie zaawansowania ćwiczeń pozwalają na wpasowanie się w potrzeby użytkowników, którzy pragną poszerzyć słownictwo bierne i czynne.

15

Godną uwagi i polecenia aplikacja mobilną jest Audible. Dostęp do aplikacji pozwala na odsłuchanie setek tytułów z literatury obcojęzycznej, zapoznanie się z fragmentami jak i całością książek w postaci audiobooka w oryginale. Atutem aplikacji jest fakt, iż audiobooki czytane są przez profesjonalnych zagranicznych lektorów, dzięki czemu możemy utrwalić prawidłowy akcent i osłuchać się z poprawną wymową.

Więcej o Preply:

Portal Preply to ukraiński start-up, który działa jak wyszukiwarka korepetytorów. Do wyboru jest język, lokalizacja, cena, opinie i inne parametry wg. których można wybrać najciekawszą formę zajęć czy to w domu czy przez skype. Oferta Preply to:

  • zajęcia przez Skype (elastyczne godziny/czas)
  • zajęcia u nauczyciela (wybór najlepszego nativa)
  • zajęcia w domu/ w biurze

 

Jak dowiemy się ze strony: przy wyborze zajęć u nauczyciela lub u siebie podaj preferowane dzielnice. Z lewej strony znajduje się panel filtrów. Pomogą one zawęzić wyniki wyszukiwania do tych korepetytorów, którzy najbardziej odpowiadają Ci pod względem ceny i specjalizacji. Możesz także zaznaczyć aspekty, na jakich chcesz się skupić podczas korepetycji, określić przedział cenowy, swój wiek i poziom zaawansowania oraz wiele innych danych. Sugerujemy wykorzystanie wszystkich dostępnych filtrów: dzięki temu szybciej znajdziesz właściwego korepetytora.

Dowiedz się więcej na stronie.