Archive

Monthly Archives: Sierpień 2012

Czy warto zdawać FCE?

FCE (First Certificate in English) to jeden z najpopularniejszych egzaminów potwierdzających znajomość angielskiego na świecie, a na pewno najpopularniejszy w Polsce. To pierwszy poważny dokument językowy, który respektują niektóre uczelnie, instytucje oraz pracodawcy. Spośród ponad 1,2 miliona osób, które podchodzą co roku do wszystkich egzaminów organizowanych przez Cambridge ESOL, kandydaci do FCE to największa grupa. Czy warto zdawać FCE?

Moje doświadczenia jako uczeń

Nie mam FCE. W liceum postanowiłem zdawać od razu kolejny egzamin na skali trudności – CAE (Certificate in Advanced English), który jest o jeden szczebel niżej od korony systemu egzaminacyjnego Cambridge – CPE (Certificate of Proficiency in English).

Dlaczego nie FCE? Powodem była kombinacja ambicji oraz braku pieniędzy. Po pierwsze chciałem osiągnąć jak najwięcej, jak najszybciej. Uczyłem się bardzo intensywnie i zanim się zorientowałem, jak rozpędzona lokomotywa minąłem stację z napisem FCE. CAE dawał większy prestiż, był wyżej na skali trudności, mniej osób mogło się nim pochwalić. Po drugie zapłaciłem za egzamin z własnej niezbyt głębokiej kieszeni nastolatka (podobnie jak za materiały przygotowujące), więc chciałem przeskoczyć jeden szczebel i w ten sposób osiągnąć większy zwrot z inwestycji.

Moje doświadczenia jako nauczyciel angielskiego

Dlaczego moi kursanci chcą zdawać FCE? Dlaczego zapisują się do tzw. grup egzaminacyjnych? Czasami jest to po prostu naturalna kontynuacja ich edukacji, czasami są pod presją własnych rodziców – te dwie motywacje nie należą do najskuteczniejszych i wiem, że często prowadzą do zniechęcenia oraz porażki na samym egzaminie FCE.

Inne powody podchodzenia do egzaminu FCE to:

  • wymagania w szkole lub na uczelni,
  • wymagania związane z karierą zawodową,
  • chęć formalnego potwierdzenia swoich umiejętności,
  • chęć zamknięcia etapu swojej edukacji formalnym egzaminem,
  • prywatne ambicje

Czy warto zdawać FCE?

Mam cztery argumenty na tak oraz dwa argumenty na nie.

TAK: Warto zdać FCE, bo jest to ogólnie rozpoznawalny punkt orientacyjny dla nas oraz dla instytucji, które wymagają potwierdzenia znajomości angielskiego. Łatwo wpisać w CV średnią lub dobrą znajomość angielskiego, tylko co to w praktyce oznacza? Egzamin FCE to jasny sygnał – jest to pierwszy poważny certyfikat potwierdzający konkretne umiejętności.

TAK: Warto mieć FCE, bo potwierdza on kilka różnych umiejętności związanych z językiem. To ważne, bo często ludziom wydaje się, że tzw. „dogadanie się” to już znajomość języka. Dogadanie się czy zrozumienie kogoś to już coś, ale FCE bada aż pięć różnych umiejętności – pisanie, mówienie, słuchanie, czytanie oraz gramatykę. To dowód na to, że nasze angielski nie jest szczątkowy.

TAK: Certyfikat FCE jest uznawany przez wiele instytucji, np. szkół, uczelni, pracodawców jako potwierdzenie znajomości języka na minimalnym koniecznym poziomie, żeby rozpocząć w nich edukację lub pracę. Zwalnia też z niektórych egzaminów i innych formalności.

TAK:
Warto zdać FCE i każdy inny poważny egzamin. Jest to wyzwanie oraz osiągnięcie. Szczególnie dla nastolatków egzaminy wszelkiego rodzaju to okazja do sprawdzenia się oraz odniesienia sukcesu. To naprawdę dodaje skrzydeł. Warto traktować tego typu egzaminy jako punkty orientacyjne na dłuższej drodze, jako swego rodzaju stepping stones.

NIE: Nie warto zdawać FCE. To najniższy poważny certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego – rzadko kiedy robi wrażenie. Jeśli czujemy się na siłach warto od razu przeskoczyć wyżej, np. CAE lub CPE, a jeśli mamy nastawienie biznesowe podejść do egzaminu BEC lub BULATS. To dużo bardziej prestiżowe kwalifikacje.

NIE: Certyfikaty FCE tracą powoli swój prestiż. Dzieje się tak między innymi dlatego, że poziom znajomości angielskiego się podnosi. Drugi powód to dość konserwatywna struktura egzaminu, która nie do końca nadąża za zmianami sposobu życia oraz uczenia się. Inne systemy certyfikowania, np. internetowe, radzą sobie ze zmianami dużo lepiej.

Czy egzamin FCE jest trudny?

FCE to na skali trudności popularnej organizacji certyfikującej Cambridge ESOL pierwszy poważny egzamin. Poniżej jest kilka certyfikatów dla dzieci, ale są one raczej formą wprowadzenia do całego systemu niż rzeczywistą kwalifikacją. Nad FCE znajdują się certyfikaty CAE (Certificate in Advanced English) oraz CPE (Certificate of Proficiency in English).

Czy egzamin ECE jest trudny? Czy trudno zdać FCE?

Odpowiem na to pytanie na trzy różne sposoby – mam nadzieję, że któryś z nich pomoże Ci w subiektywnej ocenie trudności tego popularnego egzaminu oraz pozwoli podjąć właściwe decyzje.

Ile procent kandydatów zdaje FCE?

To nasza pierwsza miara trudności egzaminu – im więcej osób go oblewa, tym trudniejszy. Żeby zdać egzamin FCE oraz otrzymać upragniony certyfikat, musimy otrzymać ocenę A, B lub C. Obie oceny poniżej tego progu, czyli D oraz E oznaczają niezdany egzamin oraz brak certyfikatu.

Spójrzmy na statystyki za trzeci kwartał 2011r. dostępne na stronach British Council, organizatora egzaminów w Polsce.

ile procent ludzi zdaje FCE?

ile procent ludzi zdaje FCE? źródło: http://www.britishcouncil.org/pl/poland-statistics.htm

Jak widać, ok. 70% kandydatów zdaje egzamin FCE i dostaje certyfikat. To zdecydowana większość, ale na pewno nie wszyscy. Siedmiu na dziesięć osób się udaje. Reszta albo kompletnie go zawala (6%), albo pisze na wynik potwierdzający umiejętności o poziom niżej (23%).

Gdzie plasuje się FCE w Europejskich Ramach Znajomości Języków?

Czy egzamin FCE jest trudny?Każdy, kto uczy się języków w formalny sposób (szkoła, kursy, podręczniki itp.) spotkał się pewnie z oznaczeniami typu A1, B2, C1 i tak dalej. Pochodzą one z dokumentu Unii Europejskiej, który wprowadza wspólne standardy do opisu umiejętności językowych. A1 to podstawowe posługiwanie się językiem, C2 to biegłość.

Egzamin FCE odpowiada oznaczeniu B2, czyli znajduje się w górnej części tej klasyfikacji, ale sporo poniżej biegłości. Słowem kluczem jest w przypadku B2 niezależność. Użytkownik języka ma być niezależny, czyli samodzielnie czytać, mówić i rozumieć nawet w stosunkowo złożonych sytuacjach.

Co ważne, ocena A (najwyższa) na egzaminie FCE odpowiada już poziomowi C1, czyli podchodzi pod biegłość językową. Oceny B i C to typowe B2, natomiast oblewająca ocena D potwierdza znajomość angielskiego na poziomie B1. Ocena E (najniższa) niczego nie potwierdza.

Czy egzamin FCE jest trudny – moje doświadczenia

Prowadziłem kilka grup przygotowujących się do FCE oraz pracowałem z kilkoma podręcznikami. Egzamin FCE prawie nigdy nie jest bezproblemowy dla kursantów. Nawet jeśli rozpoczynają kurs w dobrej formie, wciąż są elementy, które muszą poprawić, żeby komfortowo go zdać.

Moim zdaniem do najtrudniejszych wymagań należą:

  1. konieczność dużej kontroli nad językiem angielskim w trakcie wypowiedzi ustnej oraz w części pisemnej (tu nie ma przypadków, a egzaminatorzy widzą nasze luki jak na dłoni),
  2. konieczność precyzyjnego użycia języka w części gramatycznej (o ile kiedyś był to konik zdających, teraz jest to raczej pięta Achillesowa – wolimy się komunikować a zadania z sekcji Use of English wymagają zastosowania adekwatnych struktur, liczy się każde słowo, a czasem i literka),
  3. niewystarczająca ilość czasu w sekcji czytanie oraz słuchanie (problem ten wynika z małej ilości treningu, im więcej czytamy i słuchamy przed egzaminem, tym lepiej)

Podsumowanie – czy egzamin FCE jest trudny?

Jak każdy poważny egzamin, FCE stawia jasne wymagania i jeśli ich nie spełnimy, nie otrzymamy certyfikatu. Tu raczej nie ma przypadków. Jeśli poznamy format egzaminu oraz opanujemy wymagany materiał, nic nie powinno nas zaskoczyć.