Archive

Monthly Archives: Czerwiec 2012

Past simple a past continuous – ćwiczenia i teoria

Past simple i past continuous to pokrewne czasy – oba odnoszą się do przeszłości i bardzo często występują w zdaniu lub dłuższej wypowiedzi razem. W pewnym sensie są od siebie zależne. W tej lekcji najpierw opiszę po polsku, kiedy używać past simple, a kiedy past continuous, potem możesz obejrzeć lekcję wideo z native speakerem, a na końcu znajduje się odnośnik do ćwiczeń. Zapraszam do nauki.

Jak tworzyć past simple i past continuous?

Tworzenie past simple jest proste. W zdaniach twierdzących wymaga dodania końcówki [-ed] dla czasowników regularnych oraz nauczenia się form czasowników nieregularnych. W pytaniach i przeczeniach musimy pamiętać o powrocie czasownika do bezokolicznika (infinitive) oraz użyciu czasowników posiłkowych (auxiliary) [did] w pytaniu lub [didn’t] w przeczeniu. Tak past simple wygląda na przykładzie.

Tryb zdania Przykład
twierdzenie I walked to the park yesterday.
przeczenie I didn’t walk to the park yesterday.
pytanie Did you walk to the park yesterday?

Do tworzenia past continuous potrzebujemy dwóch elementów – czasownika być [to be] w odpowiedniej formie oraz czasownika właściwego w tzw. formie ingowej np. [walking]. W przeczeniu do czasownika być dodajemy [not] – w skrócie może to wyglądać tak [wasn’t] lub [weren’t]. Pytanie tworzymy przez inwersję (odwrócenie kolejności osoby oraz czasownika być). Tak past continuous wygląda na przykładzie. Zwróć uwagę, że czasownik [to be] może mieć dwie formy – [was] dla następujących osób [I, he, she, it] oraz [were] dla [you, we, they].

Tryb zdania Przykład
Twierdzenie I was walking to the park when my phone rang. (We were walking to the park when my phone rang)
Przeczenie I wasn’t walking to the park when my phone rang. (We weren’t walking to the park when my phone rang)
Pytanie Was I walking to the park when my phone rang? (Were you walking to the park when my phone rang?)

Kiedy używać past simple, kiedy past continuous?

O czasie przeszłym past simple przeczytasz tutaj. Past continuous używa się:

1. Żeby opisać coś co właśnie trwało w przeszłości, taki trochę polski czas przeszły niedokonany.

This time last last year I was travelling around Sweden. [W zeszłym roku o tej porze podróżowałem po Szwecji]

Byłem w trakcie podróży, jeszcze jej nie skończyłem w tamtym momencie przeszłości.

What were you doing at 10 last Sunday? [Co robiłeś o 10 w niedzielę?]

W trakcie jakiej czynności byłeś? Nie co zrobiłeś, tylko co robiłeś. Jest różnica – w angielskim ten odcień przeszłości wyraża past continuous.

2. Drugie ważne zastosowanie past continuous to wyrażanie za jego pomocą dłuższej czynności, która była tłem dla innej, krótszej czynności. Jest to najczęściej połączenie past continuous oraz past simple.

When I was walking home, I met my sister. [Kiedy szłam do domu, spotkałam swoją siostrę]

Spotkanie z siostrą to chwila, krótka czynność, dlaczego używamy past simple. Droga do domu to dłuższy proces – potrzebujemy tu past continuous.

Obejrzyj teraz to wideo przygotowane przez native speakera. Zamiast nazwy past continuous, używa on nazwy past progressive, ale to jedno i to samo.

Past simple past continuous – ćwieczenia

Wszystko jasne? Nie ma co skupiać się na teorii, czas na trochę praktyki. Przejdź do strony z ćwiczeniami na past simple i past continuous online. Oczywiście za darmo.

Czas past simple – kiedy używać, jak tworzyć, ćwiczenia w internecie

Czas past simple to jeden z podstawowych czasów w angielskim. Obok present simple czy present continuous należy do absolutnych fundamentów naszej znajomości języka. Dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zrozumieć, kiedy używać past simple oraz jak go tworzyć. W tej lekcji najpierw przedstawię te informacje po polsku, potem możesz obejrzeć darmową lekcję po angielsku, a na koniec zapraszam do ćwiczeń.

Kiedy używać czasu past simple?

Past simple to czas przeszły. Używamy go do opisywania przeszłości. No dobrze, skoro to takie proste, to dlaczego jest jeszcze kilka innych czasów przeszłych? Tym bym się na razie nie przejmował, chyba że szukasz informacji o różnicach między past simple a past continuous lub past simple a present perfect. Najpierw przyjrzyjmy się głównej zasadzie użycia past simple.

Brzmi ona: czasu past simple używamy wtedy, jeśli czynność się definitywnie skończyła, a my mamy informację kiedy to się stało.

He moved to San Francisco in May. [W maju przeprowadził się do San Francisco]

Uwaga: informacja, kiedy czynność się wydarzyła, nie musi być w tym samym zdaniu co czasownik. Może być w poprzednich zdaniach, może być w domyśle, może mieć też mniej oczywistą formę.

They got divorced. Then he moved to San Francisco. [Rozwiedli się. Potem przeprowadził się do San Francisco]

Czas past simple to najważniejszy czas przeszły w angielskim. Jeśli nie wiesz, którego użyć, użyj właśnie tego – może nie będzie gramatycznie, ale komunikacyjnie zadziała. Zanim poznasz inne, dobrze się go naucz. To podstawa.

Jak tworzyć czas past simple?

W wersji dla czasowników regularnych past simple tworzy się przez dodanie końcówki [-ed].

Present simple: I work from home. [Pracuję z domu]

Past simple: I worked from home yesterday. [Wczoraj pracowałam z domu]

I tyle. Tak samo dla wszystkich osób. Jest kilka wyjątków związanych z pisownią, o których dowiesz się z nagrania wideo. Obejrzyj koniecznie! Mnóstwo przykładów, wymowa, wszystko po angielsku.

A jak tworzyć pytania w past simple? Potrzebujemy dwóch rzeczy: czasownika posiłkowego [did] oraz bezokolicznika (infinitive).

Twierdzenie: I worked from home yesterday.

Pytanie: Did you work from home yesterday? [Pracowałaś wczoraj z domu?]

Znika końcówka [-ed], dodajemy [did], dostosowujemy osobę i gotowe. Tak samo w każdej osobie.

Zostały jeszcze przeczenia. Znowu będziemy potrzebować czasownika posiłkowego [did], bezokolicznika oraz przeczenia [not]. Często będziemy używać skrótu [didn’t], żeby było szybciej.

Twierdzenie: I worked from home yesterday.

Przeczenie: I didn’t work from home yesterday. [Nie pracowałem wczoraj z domu]

A co z czasownikami nieregularnymi w czasie past simple? Cóż, jeśli chodzi o przeczenia i pytania wszystko wygląda tak samo – odpada końcówka [-ed], potrzebujemy za to czasownika [did] lub [didnt]. Problem jest z twierdzeniami. Tu potrzebujemy nieregularnych form czasownika.

Present simple: I go to school by bike.

Past simple: I went to school by bike. [Pojechałam do szkoły na rowerze]

Pytanie: Did you go to school by bike?

Przeczenie: I didn’t go to school by bike.

Skąd mam wiedzieć, że czas przeszły od [go] to [went]? Może pomóc ci ta strona, ale na dłuższą metę po prostu trzeba się ich nauczyć – najlepiej czytając, robiąc mnóstwo notatek, zauważając je w kontekście i używając.

Zacznij już teraz – przejdź do strony z ćwiczeniami na czas past simple.